Marzec
to wiosenne harce.
Chce być lutym, albo kwietniem,
byleby nie marcem!
Śniegiem prószy, a po śniegu
deszczem tnie ukośnie.
Czy to wiosna? Czy to zima?
Po prostu przedwiośnie.
Choć z dniem każdym coraz wcześniej
słoneczko rozbłyśnie,
choć z pod śniegu się wychyla
najpierwszy przebiśnieg,
marzec boczy się na wiosnę,
marzec już nie czeka i lodowa kra odpływa
po zbudzonych rzekach.
Witamy w kolejnym Słonecznym Tygodniku i serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji z minionego tygodnia, który w większości grup poświęcony był przedwiośniu, ale nie tylko. Co każda z grup nam opowie?
MGIEŁKI
Cały miniony tydzień poświęciliśmy muzyce. Graliśmy na instrumentach, śpiewaliśmy, wykonaliśmy grzechotki i wspólnie stworzyliśmy fortepian. Poza tym jak zwykle znaleźliśmy czas na świetną zabawę i świętowanie urodzin kolegi i koleżanki z grupy
CHMURKI
Odkrywaliśmy tajemnice wodnego świata. Oglądaliśmy skarby z dna morza takie jak muszelki, rafa koralowa. Wiemy już kto mieszka w Bałtyku, a kto w jeziorach, rzekach i stawach. Wiemy jak wyglądają etapy rozwoju żaby. Stworzyliśmy z kartonu akwarium z rybkami. Mieliśmy okazję nawet na żywo obejrzeć koralowce, jaja egzotycznych ptaków i kości walenia błękitnego oraz posłuchać ciekawych historii o przeróżnych zwierzętach w Centrum Przyrodniczym na UwB. Spotkaliśmy się także z Paniami ze Straży Miejskiej na zajęciach ,,Autochodzik”, które opowiadały nam o swojej pracy i świetnie z nami się bawiły na zabawowej ulicy. Świętowaliśmy urodziny kolegi z grupy.
OBŁOCZKI
Byliśmy na wycieczce w Centrum przyrodniczym, a także uczyliśmy się z Paniami ze Straży miejskiej jak bezpiecznie poruszać się po drodze mają piesi i kierowcy. Rozmawialiśmy o Bałtyku, jeziorach, rzekach, stawach, a także o przedwiośniu. Wiemy, gdzie można obejrzeć najpiękniejsze i największe rafy koralowe.
PROMYCZKI
W tym tygodniu mówiliśmy o roślinach i o pracach, które wykonuje się w ogrodzie po zimie oraz o wyglądzie świata w okresie przedwiośnia. Poszukiwaliśmy pierwszych oznak wiosny w najbliższym otoczeniu. Dowiedzieliśmy się co robi ogrodnik i jakie narzędzia wykorzystuje w swojej pracy (konewkę, łopatę, grabie, wiadro). Mogliśmy obejrzeć nasiona i cebulki różnych kwiatów i opowiedzieć o różnicach między nimi (w zakresie wielkości i koloru) oraz poznały różnicę pomiędzy sadzeniem i sianiem.
SŁONECZKA
Rozmawialiśmy o porządkach w ogrodzie, o narzędziach potrzebnych do pracy ogrodnikowi. Zakładaliśmy hodowlę fasoli w woreczku, poznaliśmy nazwy kwiatów wiosennych i je posialiśmy. Ćwiczyliśmy motorykę mała bawiąc się kaszą. Wiemy już jak wyglądają pierwsze zwiastuny wiosny i z tej okazji wykonaliśmy przebiśniegi
KROPELKI
Wiosna zagościła u nas na dobre. Poznaliśmy literę C. Rozmawialiśmy o roślinach cebulkowych- z czego się składają , jak rosną. Wiemy czego roślina potrzebuje do życia, a także jakie narzędzia są potrzebę do wiosennych porządków w ogrodzie. Rozpoznawaliśmy ziarna rzeżuchy, rzodkiewki, cebuli. Założyliśmy kropelkowy ogródek. A na koniec tygodnia zrobiliśmy pracę ,,Krajobraz wiosenny”.
GWIAZDKI
W tym tygodniu rozmawialiśmy o roślinach i o pracach, które wykonuje się w ogrodzie po zimie oraz o wyglądzie świata w okresie przedwiośnia. Zapoznaliśmy się z wyglądem i nazwą przebiśniegu i wykonaliśmy pracę plastyczną. Dowiedzieliśmy się co robi ogrodnik i jakie narzędzia wykorzystuje w swojej pracy. Sadziliśmy cebulki na parapecie w sali. Oglądaliśmy nasiona i cebulki różnych kwiatów. Poznaliśmy różnice między sadzeniem, a sianiem. Śpiewaliśmy piosenkę ” Burak i cebulka”. W tym tygodniu na zajęciach umuzykalniających Pan Damian zastąpił ukulele na pianino Mieliśmy też miłego gościa, który cały tydzień świetnie się z nami bawił – Pani Iza praktykantka.
Pięknego tygodnia życzymy! Do zobaczenia!