…Dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił
Chcemy byś również kochał ją i ty, I ty…
Po tygodniu dyżurów i leniwej majówki powracamy w wielkim stylu ze wspaniałym i doniosłym wydarzeniem jakim jest Międzyprzedszkolny Konkurs Piosenki Patriotyczno-Wojskowej i obchodami “Dnia Ziemi”. Nasze Przedszkolaki w większości grup wzięły na warsztat bardzo ważne tematy związane z naszą Ojczyzną.
Zapraszamy zatem do poszczególnych grup, a następnie do relacji z powyższych wydarzeń.
Mgiełki miniony tydzień spędziły “U lekarza”. Opiekowały się chorą Marysią, nadzorowały pracę i wcielały się w rolę lekarza, śledziły wirusy i bakterie, a nawet nauczyły się dokładnie myć ręce. Pod koniec tygodnia każdy Maluch (oj przepraszam Zuch ;)) wykonał pracę plastyczną pt. “Teczkę lekarską mam i misia wyleczę sam ;). Poza tym z okazji “Dnia Ziemi” Mgiełki ubrały się na zielono, zrobiły plakat pod hasłem “Wrzucaj śmieci do śmietnika bo papierek sam nie znika” i zaprezentowały go na dużej sali innym przedszkolakom.
Promyczki w minionym tygodniu rozmawiały o Polsce, o symbolach narodowych: fladze, godle i hymnie. Słuchały hymnu i mówiły o tym, kiedy i dlaczego go śpiewamy oraz jak należy się zachować, gdy się go słyszy. Przedszkolaki dowiedziały się, czym są i jak wyglądają flaga i godło Polski. Dzieci wiedzą już, że Warszawa jest stolicą Polski i jaki ma herb. Poznały legendę o Warsie i Sawie. Bawiły się w wycieczkę pociągiem, rozmawiały o tym, czym jest dom i budowały domki z klocków. Zastanawiały się również, gdzie i jak mieszkają różne zwierzęta.
Gwiazdki cały tydzień poświęciły Polsce. Dzieci poznały pojęcie ojczyzna i dowiedziały się ,że Polak jest osobą, która mówi polsku i jego krajem jest Polska. Bawiły się w wycieczkę pociągiem i chodzenie po górach. Słuchały hymnu i mówiły o tym jak trzeba się zachować gdy go słyszymy. Przypomniały sobie jak wygląda flaga Polski i godło.
Śnieżynki także rozmawiały o Polsce. Przedszkolaki dowiedziały się jakie są polskie symbole narodowe. Wykonały małe flagi i godła. Dzieci pracowały z mapą Polski. Dowiedziały się, co oznaczają zaznaczone na mapie kolory. Następnie malowały farbami obraz wybranego krajobrazu. Poznały zabytki i historię Warszawy – stolicy Polski oraz próbowały w grupach wykonać miniaturki mostu na Wisłę. Rozmawiały również o znaczeniu wody dla ludzi, roślin i zwierząt. Wykonały plakat na ten temat na obchody Dnia Ziemi. Trójka odważnych Śnieżynek spróbowała swoich sił w konkursie patriotycznym zorganizowanym przez przedszkole.
Słoneczka podobnie jak równolatki rozmawiały o Polsce – o tym jakie mamy godło i flagę. Dowiedziały się gdzie leży Białystok oraz Warszawa. Opisywały mapę Polski i wiedzą już jakimi kolorami oznaczone są góry, woda oraz niziny. Pracowały w kartach pracy, wykonały pracę plastyczną – namalowały różne krajobrazy (górski, nadmorski, nizinny).
Chmurki i Obłoczki w minionym tygodniu rozmawiały o porach roku. Zastanawiały się jakie zmiany zachodzą w przyrodzie gdy te się zmieniają. Poznawały właściwości powietrza, dowiedziały się, że wiatr może być pożyteczny lub niebezpieczny. Wykonały papierowe młyny i świetnie bawiły się powietrzem.
Obłoczki wykonały jeszcze dmuchane obrazki, przy użyciu tuszu kreślarskiego, słomek i farb. Powstałe pracę przypominają wyglądem witraże.
Kropelki tak jak większość grup, cały tydzień rozmawiały o Polsce, jak piękny i różnorodny jest nasz kraj. Utrwalały poznane dotąd literki podczas zabaw. A także trzymały kciuki za Amelkę i Julkę podczas konkursu. Miniony tydzień upłynął owocnie i pracowicie.
W czwartek 9 maja 2019r odbył się III Międzyprzedszkolny Konkurs Piosenki Patriotyczno-Wojskowej zorganizowany przez Koło Historyczno-Patriotyczne działające w Naszym Przedszkolu.
W tym roku konkurs został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku Pana Tadeusza Truskolaskiego. Wzięło w nim udział 54 dzieci z 13 placówek. Konkurs podzielony był na dwa etapy: soliści oraz zespoły. Na scenie Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku mali artyści zaśpiewali pieśni patriotyczne i wojskowe. Były tradycyjne aranżacje, ale też zupełnie nowe interpretacje znanych polskich pieśni żołnierskich. Na widowni, oprócz uczestników, nie zabrakło wzruszonych rodziców, dziadków, opiekunów i pracowników przedszkoli.
W jury konkursu zasiedli:
-Pani Karolina Januszkiewicz: nauczyciel, logopeda, pedagog specjalny. Założyciel i organ prowadzący Niepubliczne Przedszkole Słoneczne Przedszkole
-Pan Przemysław Kummer Śpiewak i organista. Bas-baryton. Absolwent uniwersytetu muzycznego w Warszawie filia w Białymstoku specjalności muzyka kościelna i śpiew solowy. Nauczyciel śpiewu i emisji głosu w policealnym studium wokalne aktorskim w Białymstoku i Kierownik sekcji wokalnej w zespole szkol muzycznych w Białymstoku.
-Pan Damian Otlewski: Rekonstruktor Grupy Centralnej Szkoły Podoficerskiej Korpusu Ochrony Pogranicza w Osowcu Twierdzy.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i piękne, wzruszające występy, a laureatom serdecznie gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów i już dziś serdecznie zapraszamy na kolejną edycję za rok.
Serdeczne podziękowania składamy wszystkim placówkom kulturowym, jednostkom wojskowym oraz firmom prywatnym, które wsparły nasz konkurs:
- Muzeum Historycznemu w Białymstoku
- Muzeum Wojska w Białymstoku
- Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
- Instytucie Pamięci Narodowej oddział w Białymstoku
- Wojewódzkiemu Sztabowi Wojskowemu w Białymstoku
- Podlaskiemu Oddziałowi Straży Granicznej w Białymstoku
- Firmie Motozbyt sp. Z o.o motoryzowany salon Renault i Dacia
- Firma Budowlano – Usługowa „AGA” Łukasz Szuberski
- Firmie MylenShop
- Jumper Park w Białymstoku
- Sieci Kin Helios w Białymstoku
- Centrum Zabaw Fikoland
- Piekarni Kraska
- Grupie Chorten
- Kids Word – Barbara i Grzegorz Okuła
- oraz Firmie Rycar.
Zapraszamy do obejrzenia relacji zamkniętej w kadrach aparatu.
Natomiast w piątek 10 maja obchodziliśmy w naszym przedszkolu “Dzień Ziemi”. Dziękujemy paniom z Chmurek za zorganizowanie tej uroczystości 🙂
Dziękujemy Państwu za uwagę i życzymy dobrego, słonecznego tygodnia 🙂
Do zobaczenia w przedszkolu!!!